عیب یابی خودرو

دلایل دود آبی اگزوز

دود آبی اگزوز

در مقالات قبلی بلاگ مکانیک یار، در خصوص انواع مشکلات سیستم اگزوز نظیر خروج دود سیاه اگزوز، بوی بد اگزوز و خروج آب از اگزوز صحبت کرده ایم. همان‌طور که مطلع هستید، خروج دود با رنگ مختلف از اگزوز، نشان دهنده خرابی بخش‌ها و قطعات مختلفی از خودرو است که باید به سرعت عیب یابی شود. یکی از مشکلات رایج در این بخش، دود آبی اگزوز می باشد. علت خروج دود آبی از اگزوز ماشین می توانید دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله قصد بررسی آنها را داریم. اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده اید، تا انتها با ما همراه باشید.

دلیل اصلی دود آبی اگزوز چیست؟

خارج شدن دود آبی از اگزوز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما مهم ترین و اصلی ترین عامل به وجود آمدن این مشکل را می توان روغن سوزی خودرو دانست. در صورتی که سوپاپ خودرو دچار مشکل شود، فرایند احتراق به درستی صورت نمی گیرد که این موضوع باعث وارد شدن روغن به فضای احتراق و سوختن آن می شود.

در صورتی که دود آبی اگزوز به مدت طولانی و مستمر خارج شود، مشکل را می توان به رانندگی اشتباه ربط داد. به عنوان مثال گاز دادن بیش از حد و حرکت پر فشار خودرو، از دلایل اصلی خارج شدن دود آبی از اگزوز خواهد بود. با این حال این مشکل دلایلی دیگری نیز دارد که در ادامه این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

 

روغن سوزی خودرو، اصلی ترین دلیل خروج دود آبی از اگزوز

روغن سوزی خودرو، اصلی ترین دلیل خروج دود آبی از اگزوز

 

دلایل خارج شدن دود آبی از اگزوز

دود آبی اگزوز می تواند نشان دهنده وجود برخی مشکلات جدی در خودرو باشد که عدم توجه به آنها، باعث خرابی قطعات خودرو به خصوص موتور شده و هزینه های زیادی را بر جای می گذارد. توصیه می کنیم در صورت مواجه با این مشکل، حتماً به بررسی دلایلی که در این بخش معرفی شده اند بپردازید.

خرابی سوپاپ

در صورتی که از خودروهایی با موتور غیر دیزلی استفاده می کنید و پس از روشن کردن آن، با دود آبی اگزوز مواجه می شود، باید سوپاپ های خودرو را بررسی نمایید. یکی از دلایل اصلی خارج شدن دود آبی از اگزوز، مهر و موم نامناسب سوپاپ ها بوده که باعث ورود روغن به محفظه احتراق موتور می شود. هم چنین در صورت شکستگی یا فرسوده شدن سوپاپ ها، امکان ورود هوا به داخل محفظه احتراق نیز وجود دارد که باعث تغییر رنگ دود خارج شده از اگزوز می شود.

خرابی شمع گرم کن

اگر خودروی شما دیزلی باشد و هنگام راه اندازی آن با دود آبی اگزوز مواجه شدید، می بایست شمع گرم کن خودرو را بررسی نمایید. برای راه اندازی خودروهای دیزلی و احتراق سوخت دیزل، از یک شمع گرم کن استفاده می شود. استفاده از این قطعه در خودروهای مختلف ضروری نخواهد بود زیرا حرارت موتور، به تنهایی می تواند باعث احتراق سوخت دیزل شود؛ اما در صورتی که خودرو از این قطعه بهره مند باشد، خرابی آن می تواند باعث خارج شدن دود آبی از اگزوز شود.

گیر کردن شیر PVC

در صورتی که خارج شدن دود آبی از اگزوز به صورت دائم اتفاق بیفتد، باید شیر PVC را در اولین فرصت بررسی نمایید. شیر PVC باعث آزاد کردن فشار به داخل منیفولد ورودی می شود. منیفولد ورودی نیز به فیلتر هوا مرتبط است؛ بنابراین در صورتی که این قطعه دچار گیر کردگی شود، روغن با هوا و گاز های دیگر ترکیب شده و پس از احتراق، باعث خروج دود آبی از اگزوز می شود.

فرسوده شدن موتور

فرسوده شدن و اتمام طول عمر مفید موتور، عامل اصلی دود آبی اگزوز می باشد. در صورتی که قطعات موتور از جمله حلقه های پیستون دچار استهلاک و فرسودگی شوند، روغن با هوا و بنزین مخلوط شده و پس از سوختن باعث خروج دود آبی از اگزوز خواهد شد.

سوختن توربو

اگر خودروی شما از توربو استفاده می کند، خرابی و سوختن آن می تواند یکی از دلایل خروج دود آبی از اگزوز باشد. در صورت سوختن توربو، پس از روشن کردن ماشین، دودی آبی رنگ از اگزوز خارج شده که دلیل اصلی آن، وارد شدن روغن به موتور می باشد.

خرابی واشر سرسیلندر

دود آبی اگزوز می تواند به دلیل نشت کردن روغن موتور از واشر سرسیلندر و چکه کردن آن روی قسمت های داغ موتور باشد. در حالت علاوه بر خارج شدن دود آبی از اگزوز، بوی نامطبوع سوختگی نیز استشمام می شود که دلیل اصلی آن، خرابی واشر سرسیلندر است.

خرابی رینگ پیستون

از دیگر دلایل احتمالی خروج دود آبی از اگزوز، اشکال رینگ پیستون می باشد. این مشکل معمولاً زمانی رخ می دهد که دود آبی اگزوز مستمر بوده و هنگام شتاب گیری خودرو نیز افزایش پیدا کند.

 

رینگ پیستون خراب

رینگ پیستون خراب

 

روش های شناسایی دلیل دود آبی اگزوز

با توجه به دلایل مختلف مشکل خروج دود آبی از اگزوز، عیب یابی دقیق آن می تواند کمی مشکل به نظر برسد. توصیه می کنیم در صورت مواجه با این مشکل، حتماً خودرو را نزد یک تعمیرکار حرفه ای برده تا بخش‌ها و قطعات مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد. با این حال با استفاده از روش زیر نیز تا حدودی می توانید دلیل خروج دود آبی اگزوز را متوجه شوید.

پای خود را روی پدال گاز فشار داده تا دور موتور افزایش پیدا کند. در صورتی که دود خارج شده از آبی به رنگ معمول تغییر رنگ داد، مشکل از سوپاپ ها می باشد. در این مواقع هزینه تعمیر معمولاً بالا نخواهد بود و با تعمیر و یا تعویض این قطعه، به سادگی می توان این مشکل را برطرف نمود.

در صورتی که با افزایش دور موتور، خروج دود آبی از اگزوز کماکان ادامه داشته باشد، مشکل از رینگ و پیستون می باشد که برای تعمیر آن باید هزینه نسبتاً بالایی بپردازید.

 

نحوه شناسایی دلیل دود آبی اگزوز

نحوه شناسایی دلیل دود آبی اگزوز

 

جمع بندی

دود آبی اگزوز می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در سوپاپ، رینگ یا پیستون خودرو باشد که در صورت عدم توجه، خسارات زیادی را برجای می گذارد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله سعی کردیم مهم ترین دلایل خارج شدن دود آبی از اگزوز را بیان کرده و نحوه شناسایی آنها را نیز معرفی کنیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتری در این زمینه دارید، می توانید با کارشناسان تیم مکانیک یار در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *