عیب یابی خودرو

دود سیاه اگزوز – بررسی دلایل و نحوه رفع آن

دود سیاه اگزوز

یکی از روش های عیب یابی خودرو، توجه به دود خارج شده از اگزوز، رنگ و بوی آن است. در بسیاری از موارد، بوی بد اگزوز نشان دهنده خرابی در سیستم اگزوز یا سایر بخش های خودرو می باشد. هم چنین خارج شدن دود به رنگ های مختلف نیز می تواند از عملکرد نامناسب قطعات خودرو خبر دهد. یکی از رایج ترین این موارد، دود سیاه اگزوز است. خارج شدن دود سیاه از اگزوز یا ریختن دوده سیاه از آن، نشان دهنده برخی نقص ها در عملکرد قطعات مختلف خودرو بوده که باید سریعاً عیب یابی و برطرف شود. اگر شما نیز با خارج شدن دود سیاه از اگزوز مواجه شده اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دود سیاه اگزوز به چه معناست؟

خارج شدن دود سیاه از اگزوز و یا ریختن مقداری دوده از آن، نشان دهنده سوزاندن مقدار زیادی سوخت توسط موتور می باشد. بسیاری از خودروهایی که از موتورهای بنزینی یا دیزلی استفاده می کنند، به دلیل مخلوط شدن سوخت با روغن داخل موتور، باعث سوزاندن مقداری سوخت شده که نتیجه آن مشاهده دود سیاه اگزوز می باشد.

علاوه بر این مورد، عوامل دیگری نیز در خارج شدن دود سیاه از اگزوز نقش دارند که در ادامه این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

دلایل خروج دود سیاه از اگزوز

همان‌طور که گفته شد، اصلی ترین عامل دود سیاه اگزوز، مخلوط شدن بنزین با روغن موتور و سوختن آن است. اما عوامل دیگری نیز باعث این مشکل می شوند که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم.

گرفتگی فیلتر هوا

یکی از دلایل اصلی دود سیاه اگزوز یا خارج شدن دوده سیاه از آن، گرفتگی و کثیف شدن بیش از حد فیلتر هواست. در صورتی که فیلتر هوا توسط گرد و غبار و سایر آلاینده ها مسدود شود، سیلندر هوای کافی را دریافت نکرده و سوخت بیشتری سوزانده می شود. این مشکل زمانی که خودرو تحت فشار قرار می گیرد نیز بیشتر خواهد شد؛ برای مثال زمانی که خودرو به سختی شتاب می گیرد یا بار سنگینی را جابه‌جا می کند، خروج دود سیاه از اگزوز بیشتر خواهد شد.

کاهش عمر مفید موتور

خروج دود سیاه از اگزوز، در خودروهای قدیمی و فرسوده بیشتر مشاهده می شود. یکی از دلایل این موضوع افزایش سن موتور و کاهش عملکرد آن است. در صورتی که عمر مفید پیشرانه رو به اتمام باشد، رسوبات مختلفی داخل قطعات آن ایجاد می شود که یکی از دلایل ایجاد دود سیاه اگزوز است.

خرابی انژکتور سوخت

یکی از وظایف انژکتورهای سوخت، پخش کردن مساوی سوخت به سیلندرهاست. به همین دلیل هر گونه خرابی در این قطعات یا عملکرد ضعیف در آنها، باعث عدم انتقال صحیح سوخت به سیلندرها شده و سوزانده شدن آنها توسط موتور را در پی خواهد داشت. خرابی انژکتور می تواند شامل مسدود شدن آنها یا درست بسته نشدنشان باشد.

خرابی شمع ها

یکی از دلایل دود سیاه اگزوز در خودروهای دیزلی، خراب شدن شمع های برق است. این مشکل معمولاً با نشانه های دیگری نیز همراه است؛ به طور مثال احتراق ناقص موتور، لرزش موتور در حالت درجا، شتاب گیری کند، افزایش مصرف سوخت و … از دیگر نشانه های خرابی شمع ها به شمار می روند. برای اطمینان از عملکرد صحیح شمع های برق خودرو می توانید از چراغ تست 12 ولت استفاده نمایید.

خرابی دریچه EGR

در خودروهای دیزلی، برای چرخش مجدد گاز خروجی و کاهش انتشار گازهای سمی، از دریچه EGR استفاده می شود. این دریچه گاز خروجی را گرفته و مقداری از آن را به محفظه احتراق موتور برمی گرداند. هر گونه خرابی در این دریچه باعث عدم گردش کافی گاز شده و خرج دود سیاه از اگزوز را در پی خواهد داشت.

ایراد در سنسور MAF

ارزیابی و کنترل جریان هوای ورودی به موتور، توسط سنسور MAF انجام می شود. این سنسور نقش مهمی در عملکرد صحیح انژکتور داشته و سوخت کافی را به پیشرانه تزریق می کند. مسلماً با توجه به عملکرد این قطعه، می توان حدس زد که در صورتی خرابی چه مشکلاتی در خودرو به وجود خواهد آمد!

 

جایگاه سنسور MAF در خودرو

جایگاه سنسور MAF در خودرو

 

روش های برطرف سازی دود سیاه اگزوز

برای جلوگیری از خارج شدن دوده سیاه از اگزوز، باید برخی تغییرات در خودرو را اعمال نمود. همان‌طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، دود سیاه اگزوز نشان دهنده خرابی قطعات مختلف ماشین است که برای برطرف سازی آن، باید اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعات نمود.

تعویض به موقع فیلتر هوا

اولین راهکار برای متوقف سازی دود سیاه اگزوز، استفاده از فیلتر هوای سالم است. این قطعه پس از مدتی دچار گرفتگی و کثیفی می شود که باید در زمان مناسب، اقدام به تعویض فیلتر هوا نمود.

استفاده از افزودنی های سوخت

یکی از روش ها برای عدم رسوب گیری قطعات موتور، استفاده از افزودنی های سوخت است. این افزودنی ها رسوبات داخل سیلندرها و انژکتور را پاک نموده و تأثیر زیادی در متوقف سازی دود سیاه اگزوز دارند.

تغییر سنسورها

ارسال اطلاعات اشتباه توسط سنسورها به ECU، یکی از اصلی ترین دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز است. با تنظیم مجدد سنسورها، تمیز کردن و نصب مجدد آنها می توانید عملکرد آنها را بهبود ببخشید.

تعویض شمع های برق

اگر از اگزوز خودروی دیزلی شما دود سیاه خارج می شود، می توانید شمع های برق را بررسی کرده و در صورت خرابی، آنها را تعویض نمایید. شمع های دیزلی سالم نقش مهمی در متوقف سازی دود سیاه اگزوز دارند.

 

روش های برطرف سازی دود سیاه اگزوز

روش های برطرف سازی دود سیاه اگزوز

 

جمع بندی

دود سیاه اگزوز، یکی از مشکلات رایج در خودروهای قدیمی و فرسوده است که نشان دهنده خرابی بخش های مختلفی می باشد. آشنایی با دلایل این مشکل تأثیر زیادی در عیب یابی صحیح آن داشته و می تواند باعث برطرف سازی آن در سریع ترین زمان ممکن شود. در این مقاله به بررسی اصلی ترین دلایل خروج دود سیاه از اگزوز پرداختیم و روش های رفع آن را نیز معرفی نمودیم. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتری در این زمینه دارید، می توانید با کارشناسان تیم مکانیک یار در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *